Sezaryen Doğum Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sezaryen Doğum Türleri ve Özellikleri

Sezaryen doğum, Normal yani vajinal doğum ile sıkıntı söz konusu olduğu durumda karın kısmında açılan kesi sayesinde bebeği ameliyat ile dünyaya getirme şekline sezaryen doğum denilmektedir. Ameliyat cerrahi bir operasyon yardımıyla karın kısmına açılan kesikten karında bulunan bebeğin doğumdur. Normal ameliyat şartlarında yarım saat ile 45 dakika arasında sürer. Fakat ufak aksaklıklar olur ise 1 saati bulabilmektedir. Sezaryen doğumda anestezi normal doğum şartlarına göre 2 kat daha fazla anestezi uygulanmaktadır. Günümüzde anestezi yöntemlerinin iyi olması, enfeksiyona ve sterilite karşı antibiyotiklerin olması, ameliyat diki yapılan materyallerde gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesinden dolayı sezeryan doğum ameliyatları kolay ve güvenli bir ameliyat haline gelmiştir.


Sezaryen doğum ne zaman tercih edilir?


Hastanın isteğine göre yapılabileceği gibi tıbbi zorunluluklar durumu söz konusu olduğunda da yapılmaktadır. Tıbbi zorunluluk bebeğe ya da anneye bağlı olan özel durumlarda olabilir. Uygulanacak sezaryen ameliyatı yine de gebeliğin seyrine göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan anne ve bebek için en uygun zamanda uygulanmasıdır.


Sezaryen doğum neden olur?


Bebeğin rahim kanalına baş ile ilerlememesi: Bebeğin makat ya da çapraz, doğum kanalına yan olarak gelmesi doğumda sorunlara neden olmaktadır. Doğumların neredeyse %95'lik bir kısmı bebek baş ile gelir. Özel durumlarda %5'lik gibi kesimde bebek ayaklardan gelebilir. Böyle bir durum olduğunda jinekolog hekim tarafından acil olarak sezaryen ameliyatına alınır.

Plasenta kısmının rahim ağzını kapatması (Plasenta previa): Doğuma hazırlanan bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden dolayı kanama sorunu oluşacaktır. Bu durumda hem anne hem de bebeğin hayatı riske girmektedir. Bu olayı saptanması ultrasonla izlenim sırasında anlaşılmaktadır. Riskli olan bu durumda sezaryen ameliyatı kaçınılmazdır.

Plasentanın erken ayrılması: Bebeğin doğumundan evvel rahim duvarından ayrılmasını olayına ablasyo plasenta veya plasental dekolman denilmektedir. Bu olay gerçekleştiğinde bebeğin besin kaynakları ve oksijen akışı bozulmaktadır. Kanamadan kaynaklı olarak anne ve bebeğin hayati riske girdiği için acil ameliyata alınır.

İri bebek (Makrozomi): Bebeğin ağırlığı normal bebeklere göre farklı ise bu ultrasonda belirlenir ve doğumu riske almamak için sezaryen uygulanır. Bebeğin ağırlığı 4000 gramdan fazla olması makrozomi grubuna girmektedir.

Bebeğin kafası ile gebenin leğen kemiği arasında uyumsuzluklar olması (Sefalopelvik uygunsuzluk): Kısaca buna çatının dar olması da denilir. Anne adayının kalça kemiğinin çatısının dar olması ya da bebeğin kafasının çapının geniş olması durumunda uygulanacak olan sezaryendir.

Çoğul gebelikler: Birden fazla bebek var ise normal doğumdan kaçınılır. İdeal ve güvenli olan sezaryen doğumdur.

Bebek ile ilgili anormallikler: Doğum kanalı ile geçişte bebeğin sorun yaşaması oluşturan bazı anormallikler sezaryen ameliyatını gerektirebilir. İskelet sistemi hasatlıklarında ve nöral tüp defekti tarzı sorunlarda sezaryene ihtiyaç duyulur.

Rahimdeki myomlar: Rahimde bulunan myomlar doğum kanalında daralmaya sebep olduğundan normal doğum zorlaşmaktadır.

Ikınmanın riskli olduğu durumlar: Kalp rahatsızlığı, kronik astım ve bel fıtığı olan anne adayının normal doğum esnasında ıkınması sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenden dolayı sezaryen tercih edilir.

Anne adayında herpes enfeksiyonu: Herpes enfeksiyonu taşıyan anne adayında normal doğum sırasında bebek kanaldan geçerken bu enfeksiyonu kapabilir. Riskli bir doğum olacağından sezaryen doğumu düşünülür.

Genital siğil: Dev kondilomlar ve HPV enfeksiyonu siğili bulunan gebelerde doğum esnasında bu siğilinin bebeğin gırtlak kısmında kabartılara sebep olacağından ciddi sorunlara neden olur. Bu durumdan dolayı sezaryen yapılır.

Kordon sarkması ya da kordonun önden gelmesi: Amniyon kesesi açıldığı zaman bebeğin göbek kordonu dışarı çıkabilir. Buna kordon sarkması denilir. Bu olay kordon sıkışarak bebeğe ulaşan kanın kesilmesine sebep olarak bebeğin ölmesi gerçekleşir. Kordon sarkması durumunda doktor sarkan kordonu vajina içerisine iter. Ayrıca acil ameliyata alınarak kordonu vajinaya ittiren kişi elini bebek doğana kadar oradan çıkaramaz. Eğer kordon su kesesi açılmadan evvel elle muayene edildiğinde önde ise buna kordonun öne gelmesi denilmektedir. Yapılması gereken sezaryen ameliyatıdır.


Sezaryen doğum sonrasında dikkat edilmesi gerekenler


Sezaryen ameliyatı sonrasında hasta 8-12 saat arası yataktan kaldırılmaması, akciğerlerin hava almasının engellenmesi, damar tıkanıklığının giderilmesi, bağırsak fonksiyonlarının normal düzeninin sağlanması ve gaz sancısının yaşanmamasına yardımcı olmaktadır. Sezaryen doğum ameliyatı sonrasında hastalar ilk gün rahatça ayağa kalkabilirler. Ameliyattan sonra 6 saat boyunca sıvı ile beslenirler ve sonrasında katı gıdalar tüketebilirler. Hastada meydana gelebilecek enfeksiyon sorunu en aza indirmek için sonda uygulaması yapılır.

Sezaryen Doğum Yorumları

soru

Ruhşen

01 Ekim 2018 Pazartesi

Ben 8 aylık hamileyim ve artık doğum için evde hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Ben oğlumu normal doğum yaparak doğurmak istiyorum. Doğum yapan arkadaşlarım ise çok acılı ve sancılı olduğunu söylüyorlar. Sezaryen doğumun normal doğuma göre oğlum için herhangi bir zararı olur mu?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Epidural Sezeryan

Epidural Sezeryan

Sezeryanda Belden Uyuşturma

Sezeryanda Belden Uyuşturma

Normal Doğum Mu Sezeryan mı?

Normal Doğum Mu Sezeryan mı?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İkinci Sezeryan

İkinci Sezeryan

Sezeryan Sonrası Bakım Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Sonrası Bakım Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Sonrası Kanama Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Sonrası Kanama Riskleri ve Sonrası

Sezeryan İç Dikişleri Riskleri ve Sonrası

Sezeryan İç Dikişleri Riskleri ve Sonrası

2 Sezeryan

2 Sezeryan

Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu

Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu

Sezaryenden Sonra Cinsellik

Sezaryenden Sonra Cinsellik

Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmak

Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmak

Sezaryen Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı

Sezaryen Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı

Sezeryan İzi

Sezeryan İzi

Sezeryan Sonrası Regl

Sezeryan Sonrası Regl

Sezeryan Doğum Sonrası Göbek

Sezeryan Doğum Sonrası Göbek

Sezeryan doğum sonrası göbek; sezaryen sonrası göbek tüm doğum yapan kadınların genel sorunudur. Bu yüzden hamilelikte ideal olan 9 kilo alınmalıdır. Hamilelikte alın[...]

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezaryen sonrası normal doğum yapan bayanın daha sonraki gebeliğinde normal doğum yapmasına sezaryen sonrasında vajinal doğum ya da sezaryen sonrasında normal doğum denir[...]

Sezeryan Göbeği Nasıl Gider?

Sezeryan Göbeği Nasıl Gider?

Sezeryan göbeği nasıl gider, sezaryen aracılığıyla doğum yapan kadınların en büyük sıkıntısı ve yakınması karın bölgesini ve göbeğini eritmektir. Sezeryan son[...]

Sezeryandan Sonra Adet

Sezeryandan Sonra Adet

Sezeryan Sonrası Adet, Sezeryan ile yapılan doğum normal doğumdan farklı olarak meydana gelen olumsuz bir sebepten ötürü yapılan doğum türüdür. Bu doğum doktorlar tar[...]

Sezeryan Sonrası Gaz

Sezeryan Sonrası Gaz

Sezeryan Sonrası Gaz, Sezeryan ile doğum olayı normal doğum olayından farklı olarak kişinin daha erken doğum yapmasına neden olmaktadır. Normal yollardan yapılan doğuml[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6